Jak si vybrat mateřskou školu

Děti ze školky Motýlek

Rodiče předškoláků budou jistě souhlasit, že vybrat si dnes mateřskou školu je náročné. Většina rodičů se snaží vybrat takovou školku, aby dítě rozvíjela a dobře připravila na školu. Variant je celá řada, jak si vybrat?

Prvním kritériem bývá nejčastěji vzdálenost školky od doma či pracoviště. Většina rodičů, se kterými se ale setkáváme my, říká, že to není jediné kritérium. Vybírají spíše podle pedagogů a programu, který děti mají. Přeci jen školka má ve vzdělávání své nezanedbatelné místo a nechtějí nic zanedbat kvůli pár minutám v tramvaji navíc.

Velmi často se rodiče také zajímají, zda může dítě přijít na zkoušku. Školka má naučit děti vycházet v kolektivu, ve školce se učíme první interakci s lidmi mimo rodinu. Děti ale nesmí být ve stresu nebo pod příliš velkým tlakem.

Proč si vybrat soukromou mateřskou školu?

Státní mateřské školy jsou často přeplněné dětmi, protože se snaží vyjít vstříc vytíženým rodičům. Kvůli tomu se samozřejmě učitelky nemohou dostatečně věnovat jednotlivým dětem. Pražská soukromá mateřská škola Motýlek vám garantuje individuální přístup k dětem. Sice je o něco finančně náročnější, ale investice se vám vyplatí. Konec konců vzdělání je to nejcennější, co od rodičů dostáváme.

Soukromá mateřská škola také zajišťuje nadstandardní program, který rozvíjí motoriku, verbální i pohybové schopnosti dětí. Například naše školka nabízí dětem výuku v angličtině, logopedii, tenis, plavání, kurzy vaření, rukodělných aktivit, kreslení a mnoho dalšího.

5 tipů, podle čeho vybrat soukromou školku v Praze:

Hra je cestou k učení

1.      Program pro děti

Kvalitní soukromá mateřská škola bude nabízet celou řadu aktivit, jak děti rozvíjet. Má vaše školka kurzy tenisu, sportovních aktivit, chodí děti plavat, na exkurze či se kulturně rozvíjí prostřednictvím divadel a dramatických her? Pak můžete pokračovat, školka děti naučí vše potřebné.

2.      Učitelky

Sejděte se s učitelkou, která bude mít vaši ratolest na starosti. Podle zákona musí mít odborné vzdělání, ale více se zajímejte o její přístup k dětem. Je laskavá, pečlivá, vše vám chce vysvětlit a ukázat? Pokud ano, výborně. Správná učitelka bude dětem vysvětlovat, proč něco smí a nesmí. Doby, kdy na nás učitelky v mateřských školách vykřikovaly jen povely, jsou dávno minulostí.

3.      Navštivte školku

Většina školek vám dnes zcela samozřejmě umožní školku navštívit i s dítětem, například na dopoledne a podívat se, co děti dělají a jak k nim vedení přistupuje. Pokud vám toto školka neumožní, je to přinejmenším podezřelé. Věnuje se učitelka každému dítěti podle jeho potřeb a tempa? Gratulujeme, i to je známka výborné školky.

4.      Doprovodné služby

Jak bylo řečeno v úvodu  - školka má vaše dítě rozvíjet. Zajímejte se o doplňující kurzy a služby. V předškolním věku je například vhodné začít s logopedií a napravit případné řečové vady, kterých se děti ve starším věku zbavují jen stěží. Navíc ve školce je trénování výslovnosti zábavou.

5.      Reference

Vybrali jste si podle předchozích kritérií? Zeptejte se ostatních rodičů, jak jsou spokojení.  Dobrou školku vám jistě rádi pochválí.